0542 597 01 45

kuruuzum1947@hotmail.com

0542 597 01 45

kuruuzum1947@hotmail.com

Karacasu Diye Diye

Bütün yaşamı boyunca doğduğu kasabasını çok sevmiş bir öğretmenle, yine o kasabayı çok seven öğrencilerinin ve dostlarının oluşturduğu bir kitap. 250 sayfa ve kuşe kağıda basılı. Kültür konularını, anıları, gezileri…içeren kitapta ayrıca  Karacasu’ya dair çok ilginç siyah beyaz fotoğraflar da var. Ki bu fotoğrafların en eskisi 1938 yılına ait. Kitabın önsözünde Avukat Ayhan Çolak kitaba dair şunları yazmış:

” Bu kitap doğduğu ve yaşadığı topraklar için bıkmadan çalışan ve üreten öğretmenimizin yazarlık hayatında biriktirdikleriyle ilgilidir.

Yazarın samimi yazılarından, ilginç röportajlarından, gerçek araştırmalarından elde ettiklerini aynı topraklardan yetişenlerin yazılarıyla birleştirip o topraklarda yaşayanlara ve yaşayacak olanlara sunduğu önemli bir hediyesidir.

Üzümün Kurusu,,Yemezzade Süleyman Rüşdî, Gazi Osman Akhan’ın Savaş Anıları diğer hediyeleriydi. Karacasu’da Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Kitabeleri isimli bir çalışması da önümüzdeki aylarda sizlere sunacağı 5. hediyesi olacaktır.

Kültür varlıklarıyla başlayıp  Biz Kimiz’le ve Bir Fabrika Öyküsüyle süren, siyah beyaz fotoğraflarla süslü, anlattıkça köklere inen; bazen Mösyö Herve gözüyle anlayan ve anlatan;  bazen de annenin babanın diğer aile ve kişilerin çevresinde yaşadığı topluluğu hazırlayan ve hatırlatan kısaca soran, dinleyen, anlatan, okuyan, sorgulayan bir bireyin akıl defteridir.

Yürüdüğü Yayla yollarında kendisine eşlik edenlere sunduğu vefa dizeleridir, türküsünde dillendirdiği minnettir ve pahası ölçülemez bir gayrettir.