» ÜZÜMÜN KURUSU
Ana Sayfa
Karacasu
Haber Arşivi
Sizden Gelenler
Dışarıdaki Karacasulular
Sosyal Medya
İletişim
 
» FOTOĞRAF GALERİSİ

» ÜZÜMÜN KURUSU
uzumunkurusu.com ders kitaplarına konu oldu.
» ÜZÜMÜN KURUSU
Emeki  Öğretmen Hüseyin Kuruüzüm'ün Karacasu Meslek Yüksek Okulunun gerek kuruluş aşamasındaki gerekse kuruluştan sonraki hizmetleri birçok kişiye örnek teşkil edecek niteliktedir.
ADÜ Rektörü Prof. Dr.
 Cezmi Öncüer
İLK ON YIL isimli kitabının 79. sayfası
» ZİYARETÇİLER
Çevrimiçi: 3104
Günlük: 4856
Aylık: 43524
Yıllık: 959084
Toplam: 3024299
 
 


» Gazi Osman Akhan'ın Savaş Anıları
Galiçya'da,Filistin'de,Kurtuluş Savaşı'nda düşmanla çarpışmış,göğsünden kurşunla yaralanmış bir Karacasu evladı Osman Akhan, bu kitapta bize savaş anılarını anlatıyor.Hem de kendi ağız özelliğini sunan bir dille.

Savaş anıları Anadolu'nun her köşesinde yaşlılar tarafından anlatılmıştır mutlaka; ama bunların kaçı yazıya geçirilmiştir?

Savaşlarla ilgili olarak anılarını yazan pek çok subay olmuştur. Bu konuda da pek çok kitap vardır piyasada.

GAZİ OSMAN AKHAN'IN SAVAŞ ANILARI kitabı umuyoruz-bir askerin, çavuşun anıları olması sebebiyle-bir ilktir diye düşünüyoruz.

Bu güne kadar kitabı okuyanların büyük çoğunluğu BENİM DEDEMİN ANLATTIKLARI GİBİ diyorlar .Bu bakımdan Gazi Osman Akhan'ın anıları aslında hepimizin dedelerinin savaş anılarına benziyor.

Kitapta; yerel tarihle ilgili değerlendirmeler,Gazi Osman Akhan'ın anıları,Gazi Osman Akhan'a ait Genelkurmay'dan sağlanan belgeler,anıların kaydediliş öyküsü ve sponsorun yazısı,Gazi Osman Akhan'ın bir resmi bulunuyor.

Kitapta şöyle bir bölüm var:
“Uzunköprü'ye gada yürüdük.İngilizlerden teslim aldık.Uzunköprü'de sulh imzalandı.Vaktımız geldi.Orda bize teksire vedile.Memleketinize gidin gari dedile.Atlarımızı isteriz biz,dedik.Peki alın atlarınızı, dedile.Hayvan bazarına vadık, atlarımızı satdık.1339 senesinin agustos ayında memleketimize geldik.Öylece istirat ettik.

Mustafa Kemal'e paramızla at aldık,silâh aldık.Şimdi Mustafa Kemal bize vaat etmiş,madalya vecem harpden gurtulanlara deye.Çok şükür harpten gurtulduk.Vademiz yetmemiş.Yanı başımda,önümde,arkamda şehit olan argadaşları orda şehir mezarlığına yatışmışla.Oraya gidesem,orda,şehitleri,argadaşları ziyaret ediyom.”

 

 

 

 

 

 

 

 

» HÜSEYİN KURUÜZÜM
Hüseyin KURUÜZÜM'ün Yaşam Öyküsü
» BAŞYAZI
Kanuni Rodos SEferi'ne Giderken Karacasu'dan Geçti mi?
» KİTAPLARIM
Yemezzade Süleyman Rüşdi
Gazi Osman Akhan'ın Savaş Anıları
Milli Mücadele'de Aydın
Üzümün Kurusu
Karacasu Diye Diye
Karacasu'da Osmanli ve Cumhuriyet Dönemi Kitabeleri
» PDF Kitaplarim
KARACASU DIYE DIYE " isimli kitabimizin üstüne tiklayarak okuyabilirsiniz. Yayin haklari yazara aittir. Yazarin izni olmadan iktibas edilemez.


Karacasu'ya Dair Notlar, Anılar
Yazar: Mehmet ÇETİN Yayin haklari yazara aittir. Yazarin izni olmadan iktibas edilemez.