» ÜZÜMÜN KURUSU
Ana Sayfa
Karacasu
Haber Arşivi
Sizden Gelenler
Dışarıdaki Karacasulular
Sosyal Medya
İletişim
 
» FOTOĞRAF GALERİSİ

» ÜZÜMÜN KURUSU
uzumunkurusu.com ders kitaplarına konu oldu.
» ÜZÜMÜN KURUSU
Emeki  Öğretmen Hüseyin Kuruüzüm'ün Karacasu Meslek Yüksek Okulunun gerek kuruluş aşamasındaki gerekse kuruluştan sonraki hizmetleri birçok kişiye örnek teşkil edecek niteliktedir.
ADÜ Rektörü Prof. Dr.
 Cezmi Öncüer
İLK ON YIL isimli kitabının 79. sayfası
» ZİYARETÇİLER
Çevrimiçi: 3104
Günlük: 4860
Aylık: 43528
Yıllık: 959088
Toplam: 3024303
 
 


» İlçemiz Karacasu

 

Karacasu 6700 nüfuslu bir ilçe merkezidir.Aydın iline bağlıdır.Aydın'a 92 km,Nazilli'ye de 45km uzaklıktadır.
Kasaba merkezinden İzmir'e her gün 6 otobüs kalkar. Minübüsler de Nazilli'ye her 20 dakikada kalkar. İzmir'den Karacasu'ya saat 19'a kadar otobüs bulmak mümkündür.

Karacasu merkezinde konaklama olanakları vardır. Hele yazın bu olanaklar 750 yatağa kadar çıkar.
Tarihî bir yol olan Anitochea-Afrodisias-Halikarnas yolu üzerinde bulunur.
Karıncalıdağ ve Babadağ sıra dağlarının arasında denizden 600m yükseklikte bir yayla üzerinde kuruludur.Zeytin ve çam ormanları geniş araziyi bir deniz gibi kaplamıştır.
Bu iki dağ sırası arasında Dandalas Nehri derin bir vadi içinde akar.

Karacasu ve çevresinde Afrodisias,Kindos,Plarasa…gibi pek çok antik kent vardır. Karacasu;yaylalarıyla,ormanlarıyla,testiciliğiyle,dericiliğiyle,
elmalarıyla,kanyonlarıyla,ören yerleriyle,pideciliğiyle ünlüdür.
Halkı tutumlu,çalışkan ve zekidir.Eğitim Karacasulu ailelerin en önemli uğraşısıdır. 19.yüzyılın sonlarında Karacasu'da 7 medrese,bir rüştiye,bir kız mektebi,ayrıca Rum ve Türk çocuklarının karma eğitim aldıkları ilkokul vardı.
1949'da yapılan Karacasu'yu Sevenler İlkokulu'nun girişinde(bugünkü Anadolu Lisesi) o zamanlar BUGÜNÜN KÜÇÜĞÜ YARININ BÜYÜĞÜ. ANLAYABİLENE NE MUTLU yazmışlar. Nitekim Karacasu Lisesi daha geçen yıl ÖSS'de lise olarak derece almıştır.Geçmiş yıllarda da bu başarılar defalarca tekrar edilmiştir.

Karacasu'da,merkezde her gün 2500 öğrenci saat dokuzda okullarda eğitime başlamış olur. Karacasu'da bir meslek yüksekokulu vardır ve bu okulda her gün yurdumuzun çeşitli yerlerinden gelen 750 öğrenci eğitim alır.
Bundan ayrı kasaba merkezinde üç ilköğretim okulu,bir lise,bir meslek lisesi,bir anaokulu,bir kreş bulunmaktadır. Bugün,çeşitli alanlarda hâlen hizmet sunan 12 tane Karacasulu profesör vardır.

Karacasulular için EŞLERİNE,İŞLERİNE,AŞLARINA SADIK İNSANLAR denir. Zabıta olayları ilçede yok denecek kadar azdır. Yazın yaylaları dağ turizmi için geniş olanaklar sunar. İlçe merkezinde koruma altında olan ve kitabeleriyle dikkati çeken 18. ve 19. yüzyıl çeşmeleri vardır.
Karacasu'da seramik atölyelerinde meraklısı için ÇARK ÇEVİRMEK mümkündür.Tarihî fırınlarda seramik pişirilişini de görülebilir.

Pazar yerinde organik ürünler -dikkatli davranılırsa- her zaman bulunabilir. Kasaba merkezinde kentte bulunan ihtiyaç maddelerinin hemen hemen hepsini bulmak mümkündür.

25 Haziran itibariyle kasabada kalınabilecek ucuz ve çok güzel tesisler vardır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

» HÜSEYİN KURUÜZÜM
Hüseyin KURUÜZÜM'ün Yaşam Öyküsü
» BAŞYAZI
Kanuni Rodos SEferi'ne Giderken Karacasu'dan Geçti mi?
» KİTAPLARIM
Yemezzade Süleyman Rüşdi
Gazi Osman Akhan'ın Savaş Anıları
Milli Mücadele'de Aydın
Üzümün Kurusu
Karacasu Diye Diye
Karacasu'da Osmanli ve Cumhuriyet Dönemi Kitabeleri
» PDF Kitaplarim
KARACASU DIYE DIYE " isimli kitabimizin üstüne tiklayarak okuyabilirsiniz. Yayin haklari yazara aittir. Yazarin izni olmadan iktibas edilemez.


Karacasu'ya Dair Notlar, Anılar
Yazar: Mehmet ÇETİN Yayin haklari yazara aittir. Yazarin izni olmadan iktibas edilemez.